O zdrowiu

Alkohol a sen - skutki picia alkoholu na organizm człowieka

Alkohol a sen - skutki picia alkoholu na organizm człowieka

Jednoznacznie alkohol ma wpływ na organizm człowieka. Bez względu na to, czy mowa o piciu długotrwałym, czy też sporadycznym. Okazuje się, że nawet jednorazowe spożycie alkoholu może mieć swoje konsekwencje. Chcesz wiedzieć więcej na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka? Przeczytaj poradnik, nie czekaj!

 

Spożywanie alkoholu - co warto wiedzieć

Na początek warto dla jasności poruszyć trochę ogółu tematu. Alkohol, czyli etanol, jest związkiem, który występuje we wszystkich napojach alkoholowych. Różni się jednak jego ilość procentowa w danym napoju. Zatem, jak zapewne wiadomo, w wódce znajduje się go około 40%, w piwie około 6% itd.

WHO wskazuje, że sięganie po alkohol i jego picie jest zaraz po paleniu tytoniu, a także nadciśnieniu jednym z najbardziej niekorzystnie wpływających czynników na zdrowie człowieka. Ponadto alkohol i jego spożywanie uważa się aktualnie za jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia różnego rodzaju chorób. WHO oznajmia również, że alkohol spożywany w dużych dawkach działa bardzo szkodliwie w związku z układem krążenia, cukrzycą, a także innymi schorzeniami. Problem tkwi jednak w tym, że wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy i uznaje alkohol jako środek przynoszący miłe doznania.

 

kac

 

Picie alkoholu, a jego wchłanianie

Samo wchłanianie alkoholu, rozpoczyna się tuż po jego spożyciu. Wchłanianie rozpoczyna się najpierw w jamie ustnej, następnie w odcinkach przewodu pokarmowego, aż kończy w jelicie cienkim i to właśnie tam wchłania się go najwięcej. Jeżeli stosuje się picie alkoholu na pusty żołądek, proces wchłaniania staje się jeszcze szybszy. Warto również wiedzieć, że alkohol potrafi przenikać do płynów ustrojowych człowieka, co więcej, do ich większości. Można zatem wymienić:

  • krew,
  • mocz,
  • żółć,
  • płyn mózgowo-rdzeniowy,
  • ślina.

 

Poziom alkoholu znajdującego się we krwi, określa się w promilach. Opis znajdziesz poniżej.

  • 0,3-0,4 promila - występuje ogólnie złe samopoczucie, zauważalne jest obniżenie nastroju, a także koncentracji, ponadto można zauważyć stany euforii,
  • 0,5-0,6 promila - występuje spowolnienie reakcji ruchowej,
  • 0,7-2,0 promila - występują zaburzenia koncentracji oraz równowagi, a także drażliwość, agresja, zaburzenia odczuwania bólu, wzrost tętna oraz ciśnienia krwi,
  • 2,0-3,0 promila - może wystąpić senność, chwiejny chód, niewyraźna mowa, lub bełkotanie, a także zaburzenia samokontroli,
  • 3,0-4,0 promila - spada temperatura ciała i ciśnienie, występują zaburzenia rytmu serca, a także zaburzenia świadomości, co z kolei może doprowadzić do śpiączki,
  • 4,0 promila i więcej - występuje spadek ciśnienia we krwi, śpiączka, zaburzenia oddychania, brak reakcji na bodźce oraz hipotermia,

Jak widać, nawet niewielkie stężenie alkoholu powoduje już swego rodzaju powikłania.

 

Spożywanie alkoholu jest powiązane z możliwością popadnięcia w różnego rodzaju choroby, których wystąpienie lub wykrycie nie zawsze od razu kojarzone jest z piciem. Zazwyczaj jest tak dlatego, że pojawienie się symptomów danych chorób często jest odsunięte w czasie w stosunku do picia. Co więcej, czasami choroby pojawiają się nawet w długim czasie po całkowitym zaprzestaniu picia. Ponadto, wiele osób pijących alkohol, szczególnie te, które robią to często, posiadają także inne niezdrowe nawyki, do których np. należy:

  • palenie tytoniu,
  • zaprzestanie uprawiania sportów (ogólny brak ruchu),
  • złe odżywianie się,
  • niezdrowy tryb życia.

 

złe samopoczucie po spożyciu alkoholu

 

Bezsenność po alkoholu i zaburzenia snu to nie jedyne objawy picia

Wiele osób cierpiących np. na bezsenność sięga po alkohol, gdyż po jego spożyciu łatwiej jest im zasnąć. Jest to pierwszy stopień do uzależnienia. Ponadto warto wiedzieć, że o ile alkohol wzbudza senność, o tyle źle wpływa na kolejne fazy snu, i samą jakość snu. Nawet jeżeli przed snem, alkohol zostanie spożyty w małych ilościach, to i tak może spowodować zmiany w mechanicznych regulacjach snu, oraz może nasilić bezsenność drugiej fazy snu. Efekt jest taki, że człowiek czuje się zmęczony kolejnego dnia, posiada słabszą czujność i obniżony nastrój poprzez obniżoną jakość snu.

Jeżeli chodzi zaś o osoby uzależnione od alkoholu, zaprzestanie lub ograniczenie jego spożycia może doprowadzić do wywołania efektu abstynencyjnego. W czasie trwania tego efektu mogą występować problemy z zasypianiem i niekontrolowane wybudzania się w nocy. Dodatkowo podczas snu może występować tzw. bezdech senny.

Sprawdź szczegóły na stronie ResMed.

 

Jakie choroby mogą być wywołane spożywaniem alkoholu

Bezsenność po alkoholu jest jednym ze skutków jego spożywania, lecz może dojść do dużo gorszych konsekwencji picia. Będą lub są to choroby, które mogą zagrażać życiu.

 

Nowotwory

Nawet jeżeli spożywa się alkohol w niewielkich ilościach, występuje wtedy obniżenie aktywności komórek układu odpornościowego, przez co znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworów. Ponadto, codziennie picie zwiększa możliwość powstania nowotworu jamy ustnej, przełyku, czy krtani. Palenie papierosów, jeszcze dodatkowo zwiększa to ryzyko. Codzienne spożywanie 1 litra piwa zwiększa nawet 3 krotnie możliwość rozwoju rata odbytu.

 

Układ krążenia

Osoby spożywające alkohol, mają większe szanse do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Następstwem tego mogą być rozmaite choroby układu krążenia, udary mózgu, czy nawet zawały serca. Ponadto alkohol obniża pracę mięśnia sercowego i doprowadza do jego kurczliwości, co zaś skutkuje niewydolnością krążenia.

 

Układ pokarmowy

Alkohol wywiera bardzo drażniące i bezpośrednie działanie na układ pokarmowy. Powoduje np. stany zapalne błony śluzowej, a także przełyku, żołądka i dwunastnicy. Kolejną rzeczą, jaką powoduje alkohol, jest osłabienie działania zwieracza przełyku. Skutkuje to zarzuceniem treści pokarmowych z żołądka do przełyku, czyli tzw. refluksem. Zapalenie błony śluzowej objawia się bólami brzucha o różnym nasileniu, mdłościami i wymiotami. Następstwem tego może być choroba wrzodowa żołądka jak i dwunastnicy. Dzieje się tak wtedy, kiedy dochodzi do powstania ubytków w błonie śluzowej tychże narządów. Objawy nasilają się jeżeli zostają podrażniane kwaśnymi sokami żołądkowymi. Długotrwałe drażnienie wrzodu może doprowadzić nawet do rozwoju raka.

Innym efektem picia może być uszkodzenie trzustki, które skutkować będzie różnymi problemami trawiennymi, szczególnie w przypadku tłustych potraw.

Jeszcze innym narządem cierpiącym przez alkohol jest wątroba. Jest ona odpowiedzialna w dużej mierze za metabolizm alkoholu. Szacuje się, że około 90% osób, które spożywają alkohol, posiada stłuszczenie wątroby, które wynika z upośledzenia transportu tłuszczu, oraz jego gromadzenia się w komórkach wątrobowych. Schorzenia wątroby zazwyczaj rozwijają się bezobjawowo, a jeżeli wysyłają jakieś objawy, to są to np. poranne nudności, zmniejszony apetyt, czy uczucie pełności. Jeżeli w porę zaprzestanie się spożywania alkoholu, często dochodzi do normalizacji pracy wątroby i wszystko wraca do normy. Jeżeli nie, może dojść nawet do marskości wątroby.

 

Ośrodkowy układ nerwowy

Niestety alkohol nie ominie nawet komórek mózgowych i co gorsza, przyczynia się do ich zaniku. Nawet u powyżej 50% osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, dochodzi do zanikania kory mózgowej. Głównie dzieje się to w okolicy skroniowej i czołowej.

To oczywiście nie wszystko, na co wpływa spożywanie alkoholu. Można wymienić jeszcze:

  • Układ oddechowy,
  • Układ moczony,
  • Obwodowy układ nerwowy,
  • Układ hormonalny

i inne.

 

Co dzieje się po odstawieniu alkoholu

Nagłe odstawienie alkoholu przede wszystkim skutkuje efektem abstynencyjnym. Ponadto wielu osobom będzie doskwierał głód alkoholowy, który tak samo jak efekt abstynencyjny może mieć niemiłe skutki. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z detoksu alkoholowego. Istnieje wielu specjalistów i miejsc, gdzie takie detoksy się przeprowadza i mogą z nich zarówno skorzystać osoby uzależnione, jak i te posiadające powikłania po spożywaniu alkoholu, np. w postaci zatruć.

Po odstawieniu alkoholu występują także zaburzenia snu np. częste wybudzenia. Jeżeli detoks nie jest w stanie pomóc, można zastosować tzw. wszywkę. Warto jednak zdać się na pomoc specjalistów, w tym psychoterapeutów. Jeżeli jednak dojdzie do najgorszych skutków w postaci uszkodzenia narządów poprzez picie alkoholu, pomóc wtedy może w zasadzie jedynie leczenie szpitalne.

 

Podsumowanie

Jak widzisz, picie wpływa bardzo niekorzystnie na ludzki organizm. Nawet alkohol spożywany w niewielkich ilościach potrafi wyrządzać mniejsze lub większe szkody, a nawet doprowadzić do śmierci. Wiele osób sięga po niego, gdyż pomaga zasnąć. Skutkiem takich działań może być choroba alkoholowa, czyli mówiąc wprost, uzależnienie. Pokonanie choroby alkoholowej jest bardzo trudne i nie obejdzie się bez pomocy specjalistów. Ponadto nawet po odstawieniu alkoholu można doznać skutków ubocznych wcześniejszego jego spożywania w postaci różnych dolegliwości przejściowych, czy nawet groźnych chorób, czasami skutkujących śmiercią. Alkohol wpływa negatywnie na nasze zdrowie, zatem zastanów się, czy warto po niego sięgać?

Artykuł zewnętrzny