Żyć Dobrze

Kalibracja alkomatu

Kalibracja alkomatu - czym jest i czy jest konieczna?

Chyba każdemu z nas zdarzyło się zastanawiać po mocno zakrapianej imprezie, czy na pewno bezpiecznie możemy prowadzić samochód. Dobre samopoczucie ani upływ książkowego czasu nic nie znaczy, bo każdy organizm inaczej trawi alkohol. Może się okazać, że nawet po upływie kilkunastu godzin, stężenie etanolu we krwi jest na tyle duże, by przysporzyć nam kłopotów przy policyjnej kontroli.

 Z pomocą przychodzi nam więc alkomat. Niewielkie, niepozorne urządzenie, które wskazuje nam, ile alkoholu krąży jeszcze w naszej krwi. Użytkowanie tego urządzenia jest łatwe i skuteczne, o ile pamięta się o odpowiednio częstej kalibracji. Czym jest i kiedy należy kalibrować alkomat, by mieć pewność prawidłowego wyniku po spożyciu alkoholu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

 

kalibracja alkomatów policyjnych

 

Kalibracja alkomatu jest niezbędną dla prawidłowego działania urządzenia czynnością. Polega ona na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem urządzenia. Dzięki temu odczyt jest poprawny i dokładny. Kalibracją alkomatów zajmuje się serwis. Aby możliwe było samodzielne przeprowadzenie kalibracji, konieczny byłby zakup symulatora wdechu i wzorców alkoholu. To bardzo kosztowna inwestycja, która po prostu nie opłaca się, jeśli alkomat ma służyć do użytku prywatnego. Zdecydowanie lepiej jest więc oddać urządzenie do serwisu, zwłaszcza, że usługa kalibracji nie jest kosztowna. Na rynku dostępne są różne modele alkomatów, ale proces ich kalibracji jest taki sam.

 

serwis i kalibracja alkomatów

 

Kiedy należy wykonać kalibrację alkomatu?

Moment wykonywania kalibracji alkomatu jest zależny przede wszystkim od jego rodzaju. Alkomaty elektrochemiczne wymagają kalibracji co 500 pomiarów i nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. natomiast alkomaty półprzewodnikowe wymagają kalibracji o wiele wcześniej - nie rzadziej niż raz na 100 do 300 pomiarów i raz na 6 miesięcy. Sytuacją, w której zawsze należy wykonać kalibrację jest kilkukrotnie wskazany maksymalny odczyt 5 promili. Najczęściej oznacza to, że do wnętrza urządzenia dostał się alkohol resztkowy i sensor wymaga przeglądu. Przestrzeganie powyższych reguł zapewnia prawidłowe odczyty alkomatu i wskazanie ilości etanolu w wydychanym powietrzu. Kalibrowanie alkomatu jest zatem koniecznością i nie warto pomijać tego procesu dla własnego bezpieczeństwa.

 

adiustacja alkomatu

 

Kalibracja alkomatów - jak przebiega?

Do przeprowadzenia kalibracji alkomatu wykorzystuje się wzorce alkoholu, które są roztworami o znanej wartości stężeń etanolu. Alkomat zostaje podpięty do symulatora wydechu, który następnie wtłacza do urządzenia powietrze z konkretną, znaną ilością etanolu. Ustawia się prawidłowe wskazania i wówczas zyskuje się pewność, że odczyty są precyzyjne i prawidłowe. Cały proces nie jest skomplikowany i nie trwa długo, ale do jego przeprowadzenia konieczne jest posiadanie odpowiedniego osprzętu. W przeciwnym razie cały proces nie będzie skuteczny ani miarodajny, a wyniki mogą być zafałszowane. To bardzo niebezpieczne dla każdego kierowcy.

 

Czy można zabezpieczyć alkomat przed rozkalibrowaniem?

Nie tylko upływ czasu i ilość pomiarów może spowodować rozkalibrowanie alkomatu. Czasem wpływ na to mają także zupełnie inne czynniki. Aby temu zapobiec, warto kontrolować stan zużycia baterii i stosowanie baterii jedynie markowych i dobrej jakości. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pomiaru nie dokonuje się tuż po spożyciu alkoholu, a po minimum 30 minutowej przerwie. Wynik pomiaru tuż po spożyciu może okazać się fałszywy. Nie należy także palić papierosów przed dokonaniem testu. Wdmuchane do ustnika powietrze z dymem papierosowym może zupełnie uszkodzić sensor. Warto też wiedzieć, że alkomat jest urządzeniem bardzo wrażliwym na skrajne temperatury, nie należy więc przechowywać go w samochodzie w czasie mrozów ani w czasie upałów. Stosowanie się do powyższych zasad w połączeniu z dotrzymywaniem terminów zalecanej kalibracji pozwoli na ochronę urządzenia przed zniszczeniem i przypadkowym rozkalibrowaniem, a także znacząco przedłuży jego żywotność i zapewni precyzyjne wyniki pomiaru.

 

kalibracja alkomatu PRO X-5 PLUS

 

Czy warto zlecić kalibrację alkomatów oferowaną przez serwis alkomatów?

Wiesz już z grubsza, jak skalibrować alkomat. Pytanie tylko, czy musisz to robić i czy warto zlecić to zadanie serwisantom? Odpowiedź jest twierdząca. Kalibracja alkomatów może być czynnością, która uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami. Bez względu na to, czy są to alkomaty półprzewodnikowe czy elektrochemiczne, kalibracja alkomatu zalecana jest w każdym przypadku. Warto skrupulatnie trzymać się zalecanych terminów, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że urządzenie wskazuje właściwy wynik. Choć samo zadanie kalibracji w zasadzie nie jest skomplikowane ani wymagające, nie opłaca się podejmować go na własną rękę. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest powierzenie tego zadania serwisantom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje kalibracja alkomatu, zajrzyj do oferty serwisu. Nie jest to wysoki koszt, a pewność i bezpieczeństwo na drodze nie mają przecież swojej ceny.

 

kalibracja alkomatu iBlow

 

Artykuł zewnętrzny